Brama do piekła

Brama do piekła

Brama do piekła

Płonie nieustannie od 40 lat, swoim wyglądem przypomina najmroczniejsze wyobrażenia piekielnej bramy. Czy to właśnie tutaj Diabeł mówi dobranoc?

Ta płonąca jama, znajduje się w turkmeńskiej wiosce Derweze, położonej na pustyni Kara-Kum. Cały ten obszar bogaty jest w gaz ziemny. W 1971 roku, podczas prowadzenia odwiertów przez radzieckich geologów zapadła się ziemia. Ziemia pochłonęła cały sprzęt i pozostawiła dziurę o średnicy od 50 do 100 metrów i głębokości 25 metrów. Przestraszeni geolodzy, aby zapobiec wydobywaniu się trującego metanu, postanowili go podpalić. Ocenili, że płomienie będą utrzymywały się przez kilka dnia. Jak widać byli w błędzie, ponieważ płonie do dziś. W kwietniu 2010 roku, miejsce to odwiedził prezydent Turkmenistanu Kurbanguł Berdymuchamedow. Stwierdził on wtedy, że należy te dziurę załatać lub podjąć wszelkie środki, aby ograniczyć jej wpływ na inne złoża w rejonie.


Płomienie tworzą niezwykły widok szczególnie nocą, dlatego lokalne biura podróży zajęły się organizacją wycieczek z noclegiem na kempingu.

2-1bramadopiek.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa