Zobacz jak wygląda flaga Belgii, kiedy powstała, co symbolizują jej kolory oraz dlaczego Belgowie zdecydowali się zmienić układ z poziomego na pionowy?

Historia flagi Belgii

Belgijska flaga powstała na wzór francuskiej chorągwi tricolore. Została wprowadzona wraz z ogłoszeniem niepodległości Królestwa Belgii od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów w 1830 roku. Jej oficjalne przyjęcie nastąpiło 23 stycznia 1831 roku.

Symbolika kolorów

Flaga Belgii w kształcie prostokąta składa się z trzech równych pionowych pasów. Patrząc od lewej strony są one w kolorach: czarnym, żółtym oraz czerwonym. Barwy te odnoszą się do herby księstwa Brabancji. To właśnie tam rozpoczęła się wojna o niepodległość tego kraju.

Ciekawostki o fladze Królestwa Belgii

Wraz z ogłoszeniem niepodległości przez Belgów, pasy na fladze były poziome. Układ ten postanowiono zmienić 23 stycznia 1831 roku na pionowy. Według Belgów pasy poziome kojarzone były z symbolem narodowym Holandii.

Gdy Król przebywa w swoim kraju, flaga majestatycznie powiewa nad kopułą Zamku Królewskiego. W chwili opuszczenia Belgii, flaga zostaje opuszczona. W szczególnych sytuacjach od tej zasady obowiązują wyjątki.

Flaga Belgii jest w kształcie prostokąta. Jego proporcje wynoszą 13:15.

Symbol ten istnieje od 187 lat (2018 r.).

Oficjalne wymiary flagi: 2,6 m wysokości i 3 m szerokości.

Ciekawostki o Belgii

1. Panujący w latach 1865 - 1909 król Leopold II był odpowiedzialny za zabicie około 10 milionów osób w Kongu.

2. Osoby cierpiące na autyzm, depresję, a także inne choroby psychiczne mogą poddać się eutanazji.

3. Więźniowie odbywające karę mają do swojej dyspozycji stanowisko komputerowe wraz z zestawem słuchawkowym. Dostęp do internetu jest znacznie ograniczony, posiadają jednak możliwość zamawiania filmów PPV.

4. W 1990 roku rząd Belgii zawiesił Króla w prawach, aby móc wprowadzić prawo legalizujące aborcję. W ten sposób nowa ustawa została wprowadzona bez konieczności podpisu Króla, który jest katolikiem.

5. Każdego roku w tym kraju produkuje się 220 tysięcy ton czekolady. Najczęściej jest ona sprzedawana na międzynarodowym lotnisku w Brukseli.

6. Zgodnie z prawem w Belgii - a także Hiszpanii, Portugalii i Francji - każdy obywatel jest automatycznie potencjalnym dawcą narządów. Oczywiście można się zrzec tego obowiązku.

7. Belgia była pierwszym krajem na świecie zakazującym używania min przeciwpiechotnych. Zakaz ten został wprowadzony w 1995 roku.

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (8 Votes)