Events

Certified by the New York State Department of Education

Flaga Belgii

Flaga Belgii
Zobacz jak wygląda flaga Belgii, kiedy powstała, co symbolizują jej kolory oraz dlaczego Belgowie zdecydowali się zmienić układ z poziomego na pionowy?

Historia flagi Belgii

Belgijska flaga powstała na wzór francuskiej chorągwi tricolore. Została wprowadzona wraz z ogłoszeniem niepodległości Królestwa Belgii od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów w 1830 roku. Jej oficjalne przyjęcie nastąpiło 23 stycznia 1831 roku.

Symbolika kolorów

Flaga Belgii w kształcie prostokąta składa się z trzech równych pionowych pasów. Patrząc od lewej strony są one w kolorach: czarnym, żółtym oraz czerwonym. Barwy te odnoszą się do herby księstwa Brabancji. To właśnie tam rozpoczęła się wojna o niepodległość tego kraju.

Ciekawostki o fladze Królestwa Belgii

Wraz z ogłoszeniem niepodległości przez Belgów, pasy na fladze były poziome. Układ ten postanowiono zmienić 23 stycznia 1831 roku na pionowy. Według Belgów pasy poziome kojarzone były z symbolem narodowym Holandii.

Gdy Król przebywa w swoim kraju, flaga majestatycznie powiewa nad kopułą Zamku Królewskiego. W chwili opuszczenia Belgii, flaga zostaje opuszczona. W szczególnych sytuacjach od tej zasady obowiązują wyjątki.

Flaga Belgii jest w kształcie prostokąta. Jego proporcje wynoszą 13:15.

Symbol ten istnieje od 187 lat (2018 r.).

Oficjalne wymiary flagi: 2,6 m wysokości i 3 m szerokości.

Ciekawostki o Belgii

1. Panujący w latach 1865 - 1909 król Leopold II był odpowiedzialny za zabicie około 10 milionów osób w Kongu.

2. Osoby cierpiące na autyzm, depresję, a także inne choroby psychiczne mogą poddać się eutanazji.

3. Więźniowie odbywające karę mają do swojej dyspozycji stanowisko komputerowe wraz z zestawem słuchawkowym. Dostęp do internetu jest znacznie ograniczony, posiadają jednak możliwość zamawiania filmów PPV.

4. W 1990 roku rząd Belgii zawiesił Króla w prawach, aby móc wprowadzić prawo legalizujące aborcję. W ten sposób nowa ustawa została wprowadzona bez konieczności podpisu Króla, który jest katolikiem.

5. Każdego roku w tym kraju produkuje się 220 tysięcy ton czekolady. Najczęściej jest ona sprzedawana na międzynarodowym lotnisku w Brukseli.

6. Zgodnie z prawem w Belgii - a także Hiszpanii, Portugalii i Francji - każdy obywatel jest automatycznie potencjalnym dawcą narządów. Oczywiście można się zrzec tego obowiązku.

7. Belgia była pierwszym krajem na świecie zakazującym używania min przeciwpiechotnych. Zakaz ten został wprowadzony w 1995 roku.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa