Historia flagi Belgii
Symbolika kolorów
Ciekawostki o fladze Królestwa Belgii
Wraz z ogłoszeniem niepodległości przez Belgów, pasy na fladze były poziome. Układ ten postanowiono zmienić 23 stycznia 1831 roku na pionowy. Według Belgów pasy poziome kojarzone były z symbolem narodowym Holandii.
Gdy Król przebywa w swoim kraju, flaga majestatycznie powiewa nad kopułą Zamku Królewskiego. W chwili opuszczenia Belgii, flaga zostaje opuszczona. W szczególnych sytuacjach od tej zasady obowiązują wyjątki.
Flaga Belgii jest w kształcie prostokąta. Jego proporcje wynoszą 13:15.
Symbol ten istnieje od 187 lat (2018 r.).
Oficjalne wymiary flagi: 2,6 m wysokości i 3 m szerokości.
Ciekawostki o Belgii
1. Panujący w latach 1865 - 1909 król Leopold II był odpowiedzialny za zabicie około 10 milionów osób w Kongu.
2. Osoby cierpiące na autyzm, depresję, a także inne choroby psychiczne mogą poddać się eutanazji.
3. Więźniowie odbywające karę mają do swojej dyspozycji stanowisko komputerowe wraz z zestawem słuchawkowym. Dostęp do internetu jest znacznie ograniczony, posiadają jednak możliwość zamawiania filmów PPV.
4. W 1990 roku rząd Belgii zawiesił Króla w prawach, aby móc wprowadzić prawo legalizujące aborcję. W ten sposób nowa ustawa została wprowadzona bez konieczności podpisu Króla, który jest katolikiem.
5. Każdego roku w tym kraju produkuje się 220 tysięcy ton czekolady. Najczęściej jest ona sprzedawana na międzynarodowym lotnisku w Brukseli.
6. Zgodnie z prawem w Belgii - a także Hiszpanii, Portugalii i Francji - każdy obywatel jest automatycznie potencjalnym dawcą narządów. Oczywiście można się zrzec tego obowiązku.
7. Belgia była pierwszym krajem na świecie zakazującym używania min przeciwpiechotnych. Zakaz ten został wprowadzony w 1995 roku.