Events

Certified by the New York State Department of Education

Flaga Irlandii

Flaga Irlandii

Jak wygląda flaga Irlandii?

Flaga Irlandii w kształcie prostokąta składa się z trzech pionowych pasów. Patrząc od lewej strony są one koloru zielonego, białego i pomarańczowego. Zgodnie z symboliką pierwszy z nich reprezentuje katolików, pomarańczowy protestantów, natomiast znajdujący się w środku biały pas nawiązuje do ciągłego dążenia do pokoju między nimi. Istnieje także inna interpretacja tych barw. Pomarańczowy ma symbolizować wierność, zieleń republikę, zaś biały pokój. Symbol ten potocznie bywa nazywany Irlandzkim Trójkolorem (Irish Tricolour).

Kiedy powstała flaga Irlandii?

Po raz pierwszy barwy Irlandii zostały użyte w 1830 roku na kokardach w trakcie obchodów rocznicy rewolucji francuskiej. Głównym źródłem inspiracji była francuska flaga. Pierwsza flaga w takim zestawieniu pojawiła się podczas powstania wznieconego prze ugrupowanie Młoda Irlandia w 1848 roku. Autorstwo przypisywane jest jego przywódcy - Thomasowi Francis Meagher.
W latach 1800 - 1922 rolę oficjalnej flagi pełniła zaprojektowana przez stronę brytyjską biała flaga z czerwonym ukośnym krzyżem. Momentem przełomowym było wywieszenie obecnej flagi w 1916 roku na budynku Poczty Głównej w Dublinie, na której umieszczono napis "Irish Republic". Oficjalnie uznana została w 1922 roku.

Ciekawostki o Irlandii

Irlandia to państwo leżące w Europie Zachodniej na wyspie o tej samej nazwie. Oficjalnie jako niepodległe państwo istnieje od 6 grudnia 1921 roku (jednak samo ogłoszenie nastąpiło znacznie wcześniej - 24 kwietnia 1916 roku). Co ciekawe, obecnie (2018 r.) zamieszkiwana jest przez niecałe 5 milionów osób, jednak na całym świecie żyje 70 milionów Irlandczyków więcej.  Szacuje się, że na Wyspach Brytyjskich przebywa kolejne 14 milionów. Znacznie dalej, bo na terenie Stanów Zjednoczonych żyje ich prawie 40 milionów, zaś w Australii około 7 milionów.

Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wraz z żoną mieszka w domu zaprojektowanym przez Irlandczyka. Biały Dom jest autorstwa Jamesa Hobana.

Jeszcze nie tak dawno, jeśli małżeństwo chciało się rozejść nie miało takiej możliwości. Zabraniało tego prawo. Zostało ono zmienione w 1995 roku w wyniku przeprowadzonego referendum.

Przejdź do artykułu: Ciekawostki o Irlandii

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa