Events

Certified by the New York State Department of Education

Flaga Danii - historia powstania i ciekawostki

Flaga Danii - historia powstania i ciekawostki

Flaga Danii

Zobacz jak wygląda flaga Danii, poznaj jej niesamowitą historię powstania oraz jakie ma znaczenie dla Duńczyków.

Duńska flaga ma kształt prostokąta w kolorze czerwonym, na którym mieści się biały krzyż skandynawski. Obecnie jest to jedna z najstarszych europejski flag będących w użyciu.

Historia powstania flagi Danii

Zgodnie z legendą ten duński symbol miał spaść z nieba 15 czerwca 1219 roku, było to w trakcie krucjaty liwońskiej króla Waldemara II. W trakcie jednej z bitew pod Lindanäs (nieopodal dzisiejszego Tallina) Duńczycy mieli początkowo przegrywać z przeciwnikiem, jednak z nieba w ręce króla spadła czerwona chorągiew z białym krzyżem. Był to moment decydujący bitwy, którą finalni wygrali Duńczycy.
Pierwsza wzmianka o tych barwach narodowych datowana jest na 1481 rok. Flaga ta uznawana jest za najstarszą na świecie, która ciągle jest w użyciu. Na wzór duńskiego sztandaru powstały flagi krajów nordyckich.

Znaczenie dla Duńczyków

Duńczycy są ogromnie przywiązani do symbolu swojego kraju. Flaga towarzyszy im podczas ważnych imprez rodzinnych, urodzin (np. jako ozdoba na torcie), a także w trakcie pochówku. Nie powinno się jej wywieszać nocą, a podczas jej zdejmowania nie powinna dotknąć ziemi.

Czy wiesz, że...

Duńczycy lubią korzystać ze słonecznej pogody, dlatego latem, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające starają się każdą wolną chwilę spędzić na świeżym powietrzu. Wiele osób swoje kroki kieruje w stronę kopenhaskiego cmentarza Assistens, aby się... opalać. Rodzice zabierają swoje pociechy na piknik, a pomiędzy nagrobkami spacerują dziewczyny w strojach kąpielowych. Według nich cmentarz nie powinien być smutnym miejscem wiecznego spoczynku, ale miejscem gdzie widać życie.
Poznaj także ciekawostki o Danii.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa