Events

Certified by the New York State Department of Education

Flaga Nowej Zelandii

Flaga Nowej Zelandii

Flaga Nowej Zelandii

Zobacz jak wygląda flaga Nowej Zelandii, poznaj symbolikę kolorów oraz dowiedz się dlaczego próbowano ją dwukrotnie zmienić.

Aktualnie obowiązującą flagę Nowej Zelandii przyjęto ponad 100 lat temu - 24 marca 1902 roku. Chorągiew tego kraju jest w kształcie prostokąta, natomiast jego tło stanowi kolor granatowy. W jej górnym lewym narożniku mieści się flaga Wielkiej Brytanii (Union Flag), która nawiązuje do kolonialnej historii tego kraju. Z kolei w prawej części znajdują się cztery gwiazdy różnej wielkości, które tworzą gwiazdozbiór Krzyża Południa. Ów gwiazdozbiór odnosi się do położenia Nowej Zelandii na południowej półkuli. Symbol ten bywa mylony z flagą australijską.

Referendum na temat zmiany flagi

Początki debaty publicznej związanej ze zmianą barw narodowych sięgają lat 60. XX wieku, jednak dopiero niedawno sprawa nabrała tempa. Nowozelandczycy dwukrotnie decydowali o zmianie flagi państwowej - pierwsze referendum miało miejsce w listopadzie 2015 roku, zaś drugie w marcu 2016 r. W wyniku głosowania zdecydowano się na pozostawienie aktualnej wersji - 56,6% osób opowiedziało się za odrzuceniem pomysłu zmiany.

Głównym argumentem odnoszącym się do zmiany jest zbyt duże podobieństwo do symbolu Australii. Pod uwagę są brane pomyłki na arenie międzynarodowej - wizytujący kanadyjską Ottawę w 1984 roku premier Australii został powitany przy nowozelandzkiej fladze.
Sporna jest także kwestia umieszczonej w narożniku flagi Wielkiej Brytanii, według niektórych nie nawiązuje ona do teraźniejszości, ale czasów gdy Nowa Zelandia stanowiła brytyjskie dominium.
Trzecim, głównym argumentem jest brak nawiązania do dziedzictwa Maorysów, czyli rdzennej ludności nowozelandzkiej.

Osoby chcące zachować obecną flagę wskazują na długą historię flagi oraz fakt, iż w przeszłości Nowozelandczycy walczyli i ginęli pod obecną flagą, a ewentualna zmiana byłaby obrazą dla ich pamięci. Wskazuje się także na silne więzi miedzy Nową Zelandią, a Wielką Brytanią.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa