Nigeria ciekawostki - z czego słynie

Nigeria ciekawostki - z czego słynie

Ciekawostki o Nigerii

Nigeria ciekawostki - przeczytaj z czego słynie, dowiedz się czym jest Nollywood oraz jak brazylijski piłkarz Pele wstrzymał wojnę domową w Nigerii.

1. Na arenie międzynarodowej istnieje od 1 października 1960 roku. Tego dnia Nigeria uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii.

2. W porównaniu do Polski kraj ten jest trzy razy większy.

3. Najwyższy szczyt kraju znajduje się we wschodniej części przy granicy z Kamerunem. Chappal Waddi wznosi się na wysokość 2419 metrów n.p.m.

4. Flaga Nigerii w kształcie prostokąta składa się z trzech równych pionowych pasów w kolorach - zielonym, białym i zielonym. Pasy o zielonej barwie mają symbolizować rolnictwo i urodzajną glebę, zaś biel nawiązuje do pokoju. Flaga użytkowana jest od dnia uzyskania niepodległości.

5. Nigerię zamieszkuje ponad 195 milionów osób (dane z 2018 roku). W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 154 miliony. Szacuje się, że do 2050 roku będzie ona wynosiła około 410 milionów.

6. Głównym wyznaniem wśród społeczeństwa jest chrześcijaństwo oraz islam.

7. Nazwa państwa wzięła swoją nazwę od przepływającej przez nią rzeki Niger.

Nigeria ciekawostki

1. Stany Zjednoczone mają Hollywood, znakiem rozpoznawczym indyjskiego przemysłu filmowego jest Bollywood, zaś w Nigerii... Nollywood. Produkcje Nollywood nagrywane są głównie w technice wideo i przeznaczone są do odtwarzania na kasetach oraz coraz częściej płytach CD i DVD. Większość produkcji realizowanych jest w błyskawicznym tempie - okres zdjęciowy trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni. Średni budżet na film to około 15 tysięcy dolarów.

2. Całkiem niedawno (czerwiec 2018) nigeryjski internet zawrzał z powodu opublikowanego zdjęcia z pogrzebu, w którym syn pochował swojego ojca w nowo zakupionym BMW. Pogrzeb miał miejsce w mieście Ihiala, zaś mężczyzna imieniem Azubuike został okrzyknięty przez internautów symbolem marnotrawstwa.

3. W Nigerii rodzi się najwięcej bliźniąt na świecie. Najmniejszy odsetek odnotowywany jest w Chinach.

4. W tym kraju można zostać ukaranym za okazywanie uczuć swojej drugiej połówce - poprzez przytulanie, bądź całowanie. Nigeria jest krajem, gdzie widoczne są silne wpływy muzułmańskie.

Dzieci w nigeryjskiej szkole

Nigeria ciekawostki - Dzieci w nigeryjskiej szkole

5. Ciasteczkowy Potwór to jeden z bohaterów bajki "Ulica Sezamkowa". Jednak w nigeryjskiej wersji ów potwór zajadał się ziemniakami yam.

6. Na terenie kraju istnieje aż 521 języków, w których można się porozumieć.

7. W 1956 roku w Nigerii odkryto olej napędowy.

8. Wśród wszystkich państw afrykańskich, to właśnie Nigeria może poszczycić się największą wolnością słowa prasy.

9. Statystycznie jedna kobieta w Nigerii rodzi 6 dzieci.

10. W rankingu potencjału militarnego na rok 2018 Nigeria została sklasyfikowana na 43. pozycji. Armia tego kraju liczy 181 tysięcy osób, z czego 124 tysiące stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 124 samoloty, 148 czołgów, 1420 wozów opancerzonych, a także 75 okrętów. Każdego roku na modernizację wojska przeznacza się 2,3 miliarda dolarów.

11. Panuje tam przekonanie, iż osoba otyła jest bogata i żyje dostatnio.

12. Od 1966 do 1970 w Nigerii trwała wojna domowa. Jednak w 1969 roku obie strony konfliktu zdecydowały się tymczasowo wstrzymać walkę. 26 stycznia na nigeryjskim lotnisku Lagos wylądowali piłkarze brazylijskiego Santosu z legendarnym Pele. Zespół ten przyleciał na towarzyski mecz z reprezentacją Nigerii. Tego dnia wstrzymano wojnę na 48 godzin, ponieważ każdy chciał zobaczyć, jak gra Pele. Mecz zakończył się wynikiem 2-2, zaś Pele zdobył dwie bramki.

13. Najbogatszym Nigeryjczykiem jest Aliko Dangote z majątkiem 14,7 miliarda dolarów.

14. Osoba dorosła w tym kraju wypija średnio 10,1 litra czystego alkoholu.

15. W kraju tym temperatura nigdy nie spadła poniżej zera. Najniższą temperaturę odnotowano w Potiskum (2,8 stopni Celsjusza). Najcieplejszą miejscowością jest Yola z wynikiem 46,4 stopni Celsjusza.

16. Płaca minimalna w tym kraju wynosi 18 tysięcy nair - po obecnym kursie jest to około 58 dolarów). Tydzień pracowniczy liczy 40 godzin.

17. Najwyższy budynek znajduje się w stolicy kraju Lagos. NECOM House wznosi się na 160 metrów wysokości i liczy 32 piętra. Został wybudowany w 1979 roku.

Lagos - Nigeria

Lagos - Nigeria

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa