Sen u delfinów

Sen u delfinów

Jak śpią delfiny?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak śpią delfiny? Praktycznie nigdy nie zasypiają całkowicie. Zawsze mają jedno oko otwarte, są tak jakby w wiecznym trybie czuwania. Dowiedz się dlaczego sen u delfinów wygląda właśnie tak.

Jak wygląda sen u delfina?

Sen jest naturalnym procesem każdej żywej istoty. Pracowite mrówki zasypiają blisko 250 razy na dobę na nieco ponad minutę, człowiek do pełnej regeneracji potrzebuje około 8 godzin, a jak to wygląda w przypadku delfinów?

Należy pamiętać, że delfiny to ssaki żyjące w wodzie, które muszą wypłynąć na powierzchnię, by oddychać. Jak więc połączyć sen z ciągłą potrzebą zaczerpnięcia świeżego powietrza? Mózg delfina praktycznie nigdy nie zasypia i pozostaje w fazie "czuwania". Gdy zapadają w sen, jedna półkula mózgu "wyłącza się", natomiast druga pozostaje czujna. Tak samo reagują oczy w trakcie snu - jedno z nich pozostaje zamknięte, zaś drugie jest otwarte. Pracująca półkula mózgu odpowiada za monitorowanie procesu oddychania oraz utrzymywanie się na powierzchni wody w celu zaczerpnięcia oddechu. W trakcie doby każda z półkul odpoczywa około czterech godzin, dlatego delfiny w ciągu dnia przeznaczają osiem godzin na sen.

W trakcie snu unoszą się nieruchomo na głębokości 50 cm i w odstępie około 30 sekundowym wynurza się celem zaczerpnięcia powietrza. Nie zakłóca to jego snu. Bywa również, że pływają bardzo wolno, czy schodzą na dno. Dzięki ciągłemu ruchowi mięśni zachowują odpowiednią temperaturę swoje ciała.

Delfin śpi 50 cm nad powierzchnią wody i co około 30 sekund wypływa, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

Dlaczego jedno oko zawsze pozostaje otwarte?

Ze względu na warunki w jakich żyją, nie mogą sobie pozwolić na całkowite wyłączenie mięśni i mózgu. Jak już wcześniej wspomniano muszą oddychać. Jednak dlaczego jedno oko jest otwarte? Powód jest bardzo prosty - muszą chronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Pod wodą jest ich bardzo dużo - rekiny, orki, czy łodzie rybackie.

Ciekawostki o delfinach

1. Przeprowadzone przez naukowców badania dowiodły, że taki sen jest dla delfinów wystarczający i nie męczy tych zwierząt.

2. Delfiny są w stanie odebrać sobie życie w dość prosty sposób. W przeciwieństwie do człowieka, który oddycha automatycznie, zwierzęta te potrafią w pełni kontrolować ten proces. Gdy dopadnie je depresja, mogą po prostu zaprzestać oddychać.

3. Każdemu delfinowi po narodzinach nadawane jest imię.

4. Przeprowadzone badania dowiodły, że delfiny komunikują się ze sobą przy użyciu pełnych zdań.

5. To właśnie te zwierzęta mają najdłuższą pamięć.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa