Słowenia ciekawostki

Słowenia ciekawostki

Ciekawostki o Słowenii

Słowenia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jak władze Słowenii chcą powiększyć terytorium kraju oraz jakim osiągnięciem może pochwalić się Mateusz Lenarczycz.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 25 czerwca 1991 roku. Tego dnia uniezależniła się od Jugosławii.

2. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię, Słowenia jest 15-krotnie mniejsza od Polski. Zgodnie z danymi na rok 2018 zamieszkuje ją nieco ponad dwa miliony osób. Szacuje się, ze do 2050 roku liczba ta zmniejszy się do 1,9 miliona.

3. Triglav to najwyższy szczyt kraju, a także Alp Julijskich. Wznosząca się na wysokość 2864 metrów n.p.m. góra znajduje się on także w herbie i na fladze kraju. Jej nazwa w języku słoweńskim oznacza "Trójgłowy", jednak wcale nie posiada trzech wierzchołków. Zgodnie z dawnymi wierzeniami na wierzchołku góry miała znajdować się siedziba wszechmocnego Trojana, władcy wody, ziemi i podziemi.

4. Słoweńska flaga składa się z trzech poziomych pasów w kolorach pansłowiańskich: białym, niebieskim i czerwonym. Taki sam układ posiadają flagi Rosji i Słowacji, jednak słoweński symbol wyróżnia herb umieszczony po lewej stronie. Symbol ten został przyjęty 24 czerwca 1991 roku.

5. Szacuje się, że Polonia tego kraju liczy około 200 osób.

6. Najdłuższą rzeką przepływającą przez kraj jest Sawa.

7. Religią wiodącą w tym kraju jest katolicyzm wyznawany przez blisko 75% społeczeństwa.

Słowenia ciekawostki

1. Słowenia posiada tylko jedną wyspę. Blejski Otok znajduje się na jeziorze Bled u podnóża Alp.

2. W rankingu potencjału militarnego z 2017 roku Słowenia została sklasyfikowana na 92. miejscu. Armia składa się z 15 500 osób z czego 7 500 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 28 samolotów, 84 czołgi i 2 statki. Każdego roku na wojsko przeznaczane jest 790 milionów dolarów.

3. Dopuszczalne jest prowadzenie pojazdu po spożyciu kieliszka wina. Maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

4. Zgodnie z danymi na 27 stycznia 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 842 euro na miesiąc. Tydzień roboczy liczy 40 godzin.

5. Średnie spożycie czystego alkoholu na osobę dorosłą wynosi 11,6 litra.

6. Najwyższa temperatura została odnotowania we wsi Cerklje ob Krki, gdzie słupek rtęci wskazywał 40,8 stopni Celsjusza. Najniższa została zmierzona w Babno Polje z wynikiem -34,5 stopni Celsjusza.

7. Dom Starego Pnącza to jedna z atrakcji Mariboru. Mury wokół domu porasta najstarsze pnącze winogronowe na świecie mające ponad 400 lat. Każdego roku rośnie na nim blisko 55 kilogramów czerwonych winogron - oczywiście nie muszę dalej wspominać co powstaje z tych owoców.

Ciekawostki o Słowenii - Piran nad Adriatykiem

Ciekawostki o Słowenii - Piran nad Adriatykiem

8. Kraj ten jest jednym z najbardziej zielonych na świecie. Blisko 50% jego powierzchni porastają lasy. Na terenie tego niewielkiego kraju znajduje się ponad 7000 jaskiń.

9. Pochodzący ze Słowenii podróżnik Mateusz Lenarczycz, jako pierwsza osoba na świecie obleciała Ziemię dookoła na pokładzie ultralekkiego samolotu. Maszyna ważyła 284 kilogramy. Tego osiągnięcia dokonał w 2004 roku.

10. Władze kraju planują wybudowanie sztucznej wyspy na Adriatyku. Wstępny projekt zakłada zwiększenie powierzchni Słowenii o 30 tysięcy metrów kwadratowych. Przedsięwzięcie ma zostać ukończone do 2023 roku.

Jamnik, Słowenia

Jamnik, Słowenia

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa