Najcieplejsze miejsce na Ziemi

Najcieplejsze miejsce na Ziemi

Najcieplejsze miejsce na ziemi

W takie dni jak dziś chyba każdy marzy, aby słupek rtęci przekroczył 0 stopni Celsjusza. Gdy u nas dopiero powoli żegna się siarczysty mróz, są na świecie takie miejsca, gdzie panują piekielne temperatury. Oto lista najcieplejszych miejsc na ziemi.
Każdy ma inną definicję ciepła. Dla jednych zaczyna się ono od 20 stopni Celsjusza, dla drugich górną granicą może być 25 stopni. Jednak zawsze znajdą się osoby, które powiedzą "to niewystarczająca temperatura". W tych miejscach z pewnością przestaliby narzekać. Ze względu na niedostępność wielu pustynnych obszarów oraz zastosowaną metodę pomiaru różne źródła podają rozbieżne wartości. Mimo zaawansowanej techniki określenie najgorętszego miejsca na ziemi jest ciągle niemożliwe.
Najcieplejsze miejsce na Ziemi

10. Wadi Halfa, Sudan

Ranking najcieplejszych miejsc świata należy zacząć od tego "najchłodniejszego". Znajduje się ono w północnej części Sudanu, dwa kilometry od jeziora Nasera. Obecnie zamieszkuje je około 15 tysięcy mieszkańców. Panuje tutaj gorący klimat pustynny. Średnia roczna wartość nasłonecznienia wynosi 4300 godzin, co odpowiada około 97% całkowitego możliwego nasłonecznienia. Średnia roczna temperatura wynosi 27 stopni Celsjusza, zaś od maja do września wartości średnie przekraczają nawet 40 stopni.

Najwyższa odnotowana temperatura: 52,7

9. Aghadżari, Iran

Miasto leżące w południowo-zachodniej części kraju. Zgodnie z danymi z 2011 roku zamieszkuje je nieco ponad 12 tysięcy osoby. Występują tutaj najbogatsze lądowe złoą naftowe w kraju i to właśnie tutaj znajduje się jeden z głównych ośrodków wydobywania tego surowca.

Najwyższa odnotowana temperatura: 53,3
Najgorętsze miejsce na Ziemi

8. Ahvaz, Iran

Kolejna pozycja ponownie dla irańskiego miasta leżącego w południowo-zachodniej części kraju, także będącego jednym z ośrodków wydobywania ropy naftowej. Zamieszkuje je jednak znacznie więcej osób, gdyż ponad milion.
Co ciekawe, w lipcu 1942 roku utworzono tutaj obóz dla uchodźców polskich z ZSRR. Pełnił on funkcję tranzytu, przebywały tutaj osoby jedynie tymczasowo, które w zamierzeniu miały się znaleźć w innym państwie.

Najwyższa odnotowana temperatura: 53,3

7. Tirat Zvi, Israel

Cieplejszego miejsca w Izraelu nie znajdziesz. Leżący w północnej części kraju Tirat Cewi zamieszkuje nieco ponad 600 osób. Najwyższa temperatura została tutaj odnotowana 21 czerwca 1942 roku. Słupek rtęci wskazywał wówczas 53,9 °C. Tym samym jest to rekord dla kontynentu azjatyckiego.

Najwyższa odnotowana temperatura: 53,9

6. Arawan, Mali

Pora przenieść się do Afryki, a dokładniej w niemalże centralną część Mali. To właśnie w tej niewielkiej wiosce zamieszkanej przez około 300 osób odnotowano piekielnie wysoką temperaturę. Mimo niewielkiej ilości mieszkańców znajdują się tam aż trzy meczety.

Najwyższa odnotowana temperatura: 54,4

Najcieplejsze miejsce na świecie

5. Timbuktu, Mali

Na brak ciepła nie mogą narzekać także inni mieszkańcy Mali, a dokładniej miast Timbuktu. To otoczone wydmami miasto znajduje się na skraju Sahary. Zostało ono założone na przełomie XI i XII wieku. Obecnie zamieszkuje je około 55 tysięcy osób.
Co ciekawe miasto Timbuktu w kulturze Zachodu jest symbolem niezwykle odległego i tajemniczego miejsca. Często pojawia się w filmach oraz literaturze. Pojawia się w produkcjach Walta Disneya, np. w komiksach opisujących przygody Kaczora Donalda, serialu Czarodziejki, a także filmie Arystokraci.

Najwyższa odnotowana temperatura: 54,4

Najgorętsze miejsce na świecie

4. Kibili, Tunezja

Kolejny punkt na mapie z wysokimi temperaturami to leżący w centralnej części Tunezji Kibili. Obecnie zamieszkiwane jest przez około 21 tysięcy osób. Dawniej miasto to było jednym z głównych kanałów eksportowych niewolnikó afrykańskich, których sprzedawano na Stary Kontynent. Głównym źródłem dochodu tego miasta jest turystyka oraz rolnictwo. Słynie ono z produkcji jednych z najlepszych gatunkó daktyli. Każdego lata słupek rtęci wskazuje około 50 °C.

Najwyższa odnotowana temperatura: 55

Najcieplejsze miejsca

3. Ghadamis, Libia

Podium otwiera leżące tuż przy granicy z Algierią i Tunezją libańskie miasto Ghadamis. Mury otaczające miasto zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najwyższa odnotowana temperatura: 55

Dolina Śmierci

2. Dolina Śmierci, Kalifornia

Dolina Śmierci - jedno z najbardziej znanych miejsc na tej liście i zarazem najcieplejsze w całej Ameryce. Znajduje się w południowej części stanu Kalifornia na pustyni Mojave. Dolina Śmierci w 1933 została ogłoszona narodowym pomnikiem USA, zaś w 1994 parkiem narodowym. Każdego roku zjeżdżają tutaj rzesze turystów. W letnie dni grunt potrafi nagrzać się do blisko 100 °C, co pozwala nawet na smażenie jajek.
Rekordową temperaturę odnotowano tutaj 10 lipca 1913 roku. Słupek rtęci wskazywał wówczas 56,6 stopni Celsjusza. Mimo iż z tym wynikiem Dolina Śmierci znajduje się na drugim miejscu, do dziś uważany jest to za światowy rekord.

Najwyższa odnotowana temperatura: 56,6

El Azizija

1. El Azizija, Libia

Przez wiele lat sądzono, że to właśnie w północno-zachodniej części Libii znajduje się najcieplejsze miejsce na świecie. Dokonany 13 września 1922 roku pomiar wskazywał wynik 58 °C i przez 90 lat uważano to za rekordową temperaturę. Po wielu latach dokonano ponownej analizy tego wyniku. Dokładniejsze badania wskazały, iż osoba odpowiedzialna za pomiary pomyliła się o blisko 7 stopni Celsjusza. Nie zmienia to faktu, iż bywa tutaj gorąco.

Najwyższa odnotowana temperatura: 57,7/51

Czy może być cieplej? Może!

Niestety nie wszędzie da się dokładnie zmierzyć temperaturę powietrza ze względu na brak stacji meteorologicznych. Jedno jest pewne - na świecie znajdują się cieplejsze miejsca. Można podejrzewać, że najcieplejsze miejsce na Ziemi znajduje się w Iranie, a dokładniej na pustyni Lut. To właśnie tam, jedna z satelit NASA odnotowała temperaturę 70,7 °C.

W Europie wcale nie tak chłodno

Jak można zauważyć w rankingu najgorętszych miejsc na Ziemi nie ma żadnego europjeskiego miasta. Gdyby spytać o najcieplejsze miejsca na Starym Kontynencie z pewnością każdy wskazałby Hiszpanię, Włochy oraz Grecję. To właśnie w tej ostatniej padł europejski rekord. 10 lipca 1977 roku w Atenach termometry wskazywały 48 stopni Celsjusza.

Ciekawostki

Najwyższa temperatura na terenie naszego kraju została odnotowana w Prószkowie pod Opolem. 29 lipca 1921 roku termometry przekroczyły 40 stopni.

Wydaje Ci się, że na Antarktydzie panują mrozy? 1 maja 1974 roku odnotowano jako najcieplejszy dzień w tej części świata. Temperatura wynosiła wówczas 15 °C.

Najniższą temperaturę powietrza odnotowano w najwyższych partiach lądolodu antarktycznego. Dokładnie 10 sierpnia 2010 roku słupek rtęci wskazywał (jeśli była taka skala) -93,2 °C. Różnica między najcieplejszych, a najchłodniejszych miejscem na Ziemi wynosi aż 164,9 °C.

Źródła zdjęć: 1 2 3 4 5

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa