Chodnik dla uzależnionych od telefonu

Chodnik dla uzależnionych od telefonu

Chodnik dla uzależnionych od telefonu

W Polsce mamy głównie chodniki dla pieszych oraz ciągle zwiększającą się bazę pasów dla rowerzystów. Od czasu do czasu w większych miastach pojawiają się także bus pasy. W Chinach natomiast postanowiono stworzyć strefę dla ... użytkowników urządzeń mobilnych.

Dziewczyna ze słuchawkami, chłopak piszący sms-a, to codzienny widok, który nie robi na nikim większego wrażenia. Urządzenia mobilne, takie jak smartfony, czy tablety, tak zawładnęły życiem człowieka, że stały się one dla niego niebezpieczeństwem, z którego nie zdaje sobie sprawy. Chodzenie po ulicach w większym mieście stało się współcześnie niebezpieczeństwem dla pieszych, ale nie tylko ze względu na samochody, a z uwagi na fakt, iż są zbyt bardzo zaabsorbowani swoimi telefonami. Mimo ostrzeżeń ze strony władz o możliwym ryzyku wynikającym z połączenia spaceru i sprawdzania nowinek na Facebooku, sytuacja nie ulega zmianie.


W jednym z największych chińskich miast - Chongqing - postanowiono wyznaczyć 30-metrowy odcinek dla osób uzależnionych od smartfonów. Przedsięwzięcie to, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych i dzieci – dość często zapatrzeni w ekrany telefonów wpadali na inne osoby. Chodnik podzielono na dwa pasy, pierwszy o nazwie "Brak telefonów komórkowych" oraz drugi "Telefony komórkowe. Spacer w tej strefie na własne ryzyko". Znajduje się on w rozrywkowej dzielnicy na ulicy Foreigner.
2chodnikch-compressor.jpeg
Uzależnienie od telefonu komórkowego jest szerzącym się problemem w Chinach. Według badań przeprowadzonych na chińskim społeczeństwie, blisko 80 procent na 10.000 umysłowych pracowników, tzw. białych kołnierzyków, określiło swój stosunek do telefonu jako "ciężkie uzależnienie".

W rzeczywistości pomysł ten został zaczerpnięty z filmu dokumentalnego wyemitowanego na antenie National Geographic. Na jego potrzeby stworzono takie same pasy na 18th Street w Waszyngtonie (Stany Zjednoczone). Badanie wykazało, że tylko kilka osób zmieniło stronę chodnika, po której się znajdowali. Nic więc dziwnego, że w Chongqing ten pomysł nie został przyjęty "na poważnie". Większość osób zatrzymywała się, aby zrobić zdjęcie ze znakiem "Pierwszy pas dla użytkowników telefonów w Chinach" i najprawdopodobniej opublikować je na portalach społecznościowych. Większość osób pogrążonych w wirtualnym świecie, nawet nie zauważyła tego znaku.


Źródło: 1 Zdjęcia: China Daily/Reuters, Associated Press

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa