Kasa numer 04? Nie w Dortmundzie.

Kasa numer 04? Nie w Dortmundzie.

Kasa numer 04? Nie w Dortmundzie.

Robiąc zakupy w oficjalnym sklepie Borussii Dortmund znajdującym się na ich stadionie, nawet nie próbuj szukać kasy z numerem 04. Po prostu jej nie znajdziesz. Wszystko ze względu na odwieczną rywalizację z lokalnym rywalem ... Schalke 04.

W Japonii czwórka uważana jest za liczbę pechową, gdyż wymawia się ją podobnie jak słowo śmierć („shi”). Daremne więc będą próby znalezienia czwartego piętra w budynku, czy pokoju hotelowego oznaczonego tym właśnie numerem. Przesądni Japończycy wystrzegają się także robienia zdjęć, na którym będą cztery osoby. O ile w Kraju Kwitnącej Wiśni wyraża się to strachem przed tą liczbą, o tyle w Dortmundzie wiąże się to ze sportową rywalizacją z odwiecznym rywalem Schalke 04.

2dortmund-compressor.jpg

Derby Westfalii, w Niemczech znane jako Revierderby, to piłkarskie derby rozgrywane pomiędzy drużynami Borussii Dortmund oraz Schalke 04 Gelsenkirchen. Obie drużyny dzieli jedynie 30 kilometrów, jednak bliżej im do bycia wrogami, niż dobrymi sąsiadami. Wszystko ze względu na regularną sportową rywalizację, wszystko zaczęło się w 1955 roku. Do tego czasu Schalke nie miało żadnego lokalnego rywala, który realnie potrafiłby mu zaszkodzić. Wtedy pojawił się Rott-Weiss Essen, który stał się drugim klubem z Zagłębia Ruhry wygrywającym mistrzostwo kraju. Dwa lata później Schalke dostrzegło nowego potencjalnego rywala na lokalnym podwórku – Borussię Dortmund, który zaraz po Essen dwukrotnie zdobył mistrzostwo kraju. Od tego czasu współzawodnictwo pomiędzy dwoma zespołami przerodziło się we wrogą rywalizację.

Jeden z wychowanków Borussii Dortmund, Kevin Grosskreutz, zapytany "Co byś zrobił jeśli okazałoby się, że Twój syn jest fanem Schalke?" bez mrugnięcia okiem odpowiedział "Musiałbym oddać go prosto do domu dziecka!" i dodaje „Chcę ich ośmieszyć i zrównać ich z ziemią, ponieważ tego właśnie oczekują od nas kibice Borussii. Pokonać Schalke jest dla mnie ważniejsze niż wygrana z Bayernem Monachium”.

Zacięta rywalizacja obu zespołów sprawiła, iż na stadionie Borussii liczba 4 nie istnieje. Robiąc zakupy w oficjalnym sklepie możesz zapłacić w kasie 01, 02, 03 i ... 05. Najwidoczniej w Dortmundzie zaczęły panować inne zasady matematyki.
Źródło: Twitter ESSMA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa