Starpath - świecąca droga

Być może już niedługo podczas wieczornego spaceru po mieście lub parku to nie lampy będą źródłem światła, a ścieżka po której się poruszamy. Wszystko za sprawą innowacyjnego projektu brytyjskiej firmy - świecącej w ciemności drogi o nazwie Starpath.

Brytyjska firma Pro-Teq opracowała świecącą w ciemności powierzchnię drogi o nazwie Starpath, która może być stosowana praktycznie na każdym rodzaju chodnika. W dość dużym uproszczeniu całość polega na pokryciu asfaltu wodoodporny fotoluminescencyjnym sprayem, który za dnia absorbuje promienie słoneczne, aby stworzyć świetlistą poświatę po zapadnięciu zmroku. Dodatkowo rozpryskana ciecz posiada właściwości antypoślizgowe.
Technologia po raz pierwszy została użyta w parku Christ's Pieces w Cambridge. W 30 minut pokryto tam powierzchnię 150 m2, która po czterech godzinach była gotowa do użycia.2starpath.jpg
Na całym świecie nie ma podobnego rozwiązania jak nasz Starpath. Ten produkt dostosowuje się do panujących warunków naturalnych, przed zapadnięciem zmroku efekt świetlny nie będzie aż tak mocny, jak w momencie gdy na niebie panuje całkowita ciemność – zachwala właściciel Pro-Teq Hamish Scott.


Ilość świata wyprodukowanego nocą, zależy od ilości promieni słonecznych pochłoniętych w ciągu dnia. Firma oferuje zainstalowanie oświetlenia aż w 11 różnych kolorach. Zastosowanie tego produktu z pewnością zredukuje wysokość rachunków za prąd, jednak nie zastąpi całkowicie latarni ulicznych. Problemy można napotkać podczas miesięcy zimowych, kiedy to słońce przeważnie jest za chmurami oraz spadający śnieg zasypie uliczki. Nie da się jednak ukryć, iż pomysł połączenia tradycyjnej i alternatywnej metody oświetlania wydaje się wręcz idealny.

Źródło: 1
3starpath.jpg
3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)