Brama Krakowska

Brama Krakowska

Brama Krakowska

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się kilka skalnych bram, jednak to Brama Krakowska jest najbardziej znana. Poznajcie jej historię oraz pewną legendę zwiastującą koniec świata.

Stanowiąca ujście Wąwozu Ciasne Skałki do Doliny Prądnika ogromnych rozmiarów Brama Krakowska jest jedną z najpopularniejszych bram skalnych. W 1928 roku wybudowana została nowa trasa z grodu Kraka do Ojcowa. Z tej okazji wmurowano w jedną ze skał wmurowano tablicę pamiątkową, która została usunięta siedem lat później w wyniku protestu profesora Szafera. Wznoszące się na wysokość około 15 metrów kolumny Bramy Krakowskiej zbudowane są górnojurajskich wapieni skalistych odpornych na wietrzenie.

Brama skalna powstała na skutek procesów erozyjnych zachodzących głównie na spękaniach ciosowych, po których ściekała woda. W kolejnej fazie skały zostały uformowane dzięki zjawiskom krasowym i wietrzeniu mechanicznemu.
W lewej, nieco wyższej kolumnie, został osadzony obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Brama Krakowska - legenda o końcu świata

Z reguły miejsca jak te są owiane licznymi legendami, nie inaczej jest z Bramą Krakowską. Podanie związane jest z odległością dzielącą obie kolumny, wedle którego z roku na roku ma się ona stale zmniejszać. Gdy filary się ze sobą zetkną i przejście nie będzie już możliwe, nastąpi koniec świata. Osoby przechodzące przez bramę znają tę legendę i próbują uronić świat przed zagładą umieszczając pod kolumnami kije zapobiegające ich dalsze przemieszczanie.

Ciekawostki

1. Józef Cyra w swoich Sonetach Ojcowskich upamiętnił Bramkę Krakowską.

Brama Krakowska - źródło zdjęcia Wikipedia

Brama Krakowska - źródło zdjęcia <a href=Wikipedia" title="Brama Krakowska - źródło zdjęcia Wikipedia" loading="lazy">

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa