Chybotek - Szklarska Poręba

Chybotek - Szklarska Poręba

Chybotek w Szklarskiej Porębie

Przebywając w Szklarskiej Porębie nie można ominąć tej atrakcji. Chybotek - z daleka zwykłe kamienie, jednak z bliska nie uwierzysz, że trzymają się one jeszcze w jednym miejscu.

Szklarska Poręba i Góry Izerskie mają wiele do zaoferowania fascynatom górskich spacerów. Jedną z takich atrakcji jest Chybotek - kilkumetrowej wysokości zespół granitowych bloków. Do roku 1945 ze względu na kształt tej formacji skalnej przypominającej cukiernicę, nazywany był Misą cukru (z niemieckiego Zuckerschale). Mniej znana, ale także używana przez niektórych przewodników nazwa to Kamień Siedmiokątny.


Najwyżej położony siedmiokątny kamień o wadze kilkudziesięciu ton i średnicy około czterech metrów wsparty jest jedynie w dwóch miejscach i można go rozkołysać. Próby rozkołysania Chybotka podejmuje wiele osób, jednak nie każdy wie, jak się do tego prawidłowo zabrać. Nie liczy się tylko siła mięśni człowieka, ale także odpowiednia technika. Większość osób próbuje wprawić Chybotka w ruch wspinając się na najwyższy głaz i na nim podskakując. To rozwiązanie nie należy do najskuteczniejszych. O wiele lepszą metodą jest wprawienie w ruch od dołu - stojąc na kamieniach, należy podnieść ręce do góry, tak aby podtrzymywały one głaz i siłą nóg rozkołysać Chybotka. Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest wejście na głaz przez około trzy osoby i ich równoczesne chodzenie z jednego końca kamienia na drugi. Obok znajdują się inne, podobnie poukładanie skałki, jednak to właśnie wspomniany wcześniej głaz przyciąga w to miejsce tysiące turystów.

Chybotek

Chybotek i ukryte skarby

To właśnie po odbyciu stosownych obrzędów przy Chybotku, Walonowie rozpoczynali swoje wyprawy. Według dawnych legend, głazy blokują dostęp do podziemnej jaskini, w której znajdują się ukryte skarby. Kolejne podanie mówi o wejściu do tajemnego korytarza biegnącego aż na Zamek Wieczorny. W tym szczególnym miejscu dla ówczesnych Walonów miały zostać ukryte skarby, złoto oraz ogromne ilości kamieni szlachetnych. Mówi się także, że głazy zostały ułożone przez diabła, aby ukryć wejście do swojej kryjówki. Chyba wszyscy lubimy słuchać o takich legendach!

Chybotek jak dojść?

W stronę Chybotka prowadzą dwa szklaki turystyczne. Droga pierwszego oznaczonego kolorem czarnym prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby. Drugi zaś na trasie Szklarska Poręba Górna - Szkalrska Poręba Dolna PKP.

Do grobu Ducha Gór

Karkonosz będący nazywany także Duchem Gór, czy Liczyrzepą to fikcyjna postać, bohater wielu legend, który miał posiadać w swym władaniu całe Karkonosze. W nieco dalszej odległości znajduje się kolejny obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Szklarskiej Poręby, czyli Wodospad Kamieńczyka.

Źródła zdjęć: wikipedia; wikipedia

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa