Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza w Tatrach

Wodogrzmoty Mickiewicza w skrócie Wodogrzmoty to urokliwe wodospady znajdujące się w Tatrach Wysokich. Spadające z góry strumienie potrafią narobić sporo hałasu.

Wodogrzmoty Mickiewicza, znane także jako Wodospady Mickiewicza, bądź po prostu Wodogrzmoty to zespół malowniczych wodospadów składający się z trzech większych oraz kilku mniejszych kaskad o wysokości od 3 do 10 metrów. Znajdują się one na potoku Roztoka (na terenie Doliny Roztoka) wypływającego z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wspomniane wcześniej trzy największe strumienie to: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Uformowały się one w miejscu, gdzie woda pokonuje próg skalny, którym Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki.

Przed 1880 rokiem turyści nie docierali do Wodogrzmotów z uwagi na gęste otoczenie drzewami i krzewami. Już wtedy przewodnicy oprowadzający turystów w tym rejonie zwracali im uwagę na słyszalny z daleka grzmot wodospadów. Pierwszym znanym turystą, który miał okazję podziwiać wodospady był Walery Eljasz. Dotarł on tam w 1879 roku wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką. Rok później rozpoczęto prace mające na celu ułatwienie dostępu do tych wodospadów. Sześć lat później amatorzy górskich atrakcji mogli z łatwością podziwiać to dzieło natury. Współcześnie turyści podziwiają głównie Pośredni Wodogrzmot przechodząc przez kamienny most wybudowany w 1900 roku na drodze Oswalda Balzera. Dwa pozostałe strumienie są z tego miejsca ledwo widoczne.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza - skąd ta nazwa?

Pierwszy człon nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem - wodospady zostały tak nazwane z uwagi na huk, jaki wydaje spadająca woda. Po obfitych opadach huk jest jeszcze większy. Drugi człon dodano w 1891 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Członkowie Towarzystwa postanowili uhonorować Adama Mickiewicza, którego prochy sprowadzono na Wawel rok wcześniej. Co ciekawe nazwisko naszego wieszcza nazwano także Dolinę Rybiego Potoku, jednak w jej przypadku zmiana się nie przyjęła. Przy najniższym strumieniu umieszczono tablicę upamiętniającą to szczególne wydarzenie.

Warto zaznaczyć, iż poeta nigdy nie odwiedził tych rejonów naszego kraju, co więcej w żaden sposób nie był związany z Tatrami. Jedynie w napisanym przez niego dramacie Konfederaci barscy znajdują się pojedyncze wzmianki o Tatrach. Utwór ten napisano jednak w języku francuskim, natomiast nawiązania do Tatr mają być zasługą Tomasza Augusta Olizarowskiego, który zajmował się tłumaczeniem utworu.

W niewielkiej odległości od Wodogrzmotów Mickiewicza znajduje się największy wodospad w Polsce.
Wodogrzmoty Mickiewicza Autor zdjęcia - fotopolska.wordpress.com

3wodogrzmotmic-compressor.jpg

Wodogrzmoty Mickiewicza ciekawostki

1. Wodospady Mickiewicza są stosunkowo małe. Najdłuższa kaskada mierzy około 10 metrów, zaś najmniejsza 3 metry. W porównaniu z wodospadem Siklawa(największym w Polsce) jest 60 metrów mniejszy.

2. Pierwszą osobą, którą zobaczył to dzieło natury był Walery Eljasz. Dotarł do Wodogrzmotów w 1879 roku.

3. Adam Mickiewicz nigdy nie odwiedził Wodogrzmotów nazwanych jego nazwiskiem.

4. Rzeką zasilającą jest Roztoka.

5. Nazwa tego wodospadu nawiązuje do huku, jaki wywołuje spadająca woda. Pierwotnie ludzie nazywali to miejsce Grzmotem.

6. Droga do Wodogrzmotów Mickiewicza została doprowadzona w 1886 roku. Wcześniej dostęp do tego miejsca był znacznie utrudniony.

7. Zespół wodospadów znajduje się an wysokości 1100 metrów n.p.m.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa