Terakotowa armia

Terakotowa armia

Terakotowa armia

W marcu 1974 roku, grupa rolników podczas kopania studni, przez przypadek natrafiła na gliniane głowy wojowników. Po odkopaniu okazało się, że są one naturalnej wielkości i jest ich aż 8000.

To niesamowite odkrycie miało miejsce w pobliżu miasta Xi’an (prowincja Shaanxi). Natychmiast zawiadomiono grupę archeologów, która wkroczyła na pole kukurydzy. Wynikiem ich prac było znalezienie całej armii – stojącej obok siebie, rzędami żołnierzy z terakoty. Obecnie szacuje się, że w podziemiach oprócz 8000 żołnierzy znajdowało się - 130 rydwanów z 520 koni i 150 koni kawalerii.
Terakotową armię wzniósł dla siebie pierwszy cesarz Chin Qin Shi. Miała ona go chronić w życiu pozagrobowym. Prace nad mauzoleum dla cesarza rozpoczęły się w 246 r.p.n.e., wkrótce po wstąpieniu cesarza Qin na tron – miał wówczas 13 lat. W całym przedsięwzięciu brało udział 700 tysięcy pracowników. Po jego śmierci został pochowany w miedzianym sarkofagu, w grobowcu pełnym skarbów. W miejscu jego spoczynku, zostało usypane 50-metrowe gliniane wzgórze.

Do tworzenia wojowników zatrudnieni zostali wybitni artyści. Każda z figur jest cechuje się indywidualnością. Ich twarze wyrażają różne emocje, przedstawieni są w innych pozycjach, każdy ma inne uzbrojenie i fryzurę. Oprócz żołnierzy, w skład armii wchodzą lekarze oraz ludność cywilna.
Co ciekawe, każda z postaci została pomalowana, jednak od roku 1974, czyli od momentu wydobycia ich na powietrze, kolory zaczęły stopniowo zanikać. Od 1979 r., armię mogli stopniowo podziwiać zwiedzający. Muzeum ostatecznie w całości zostało otwarte w 1994 r.
Warto wspomnieć, iż Terakotowa Armia jest określana mianem ósmego cudu świata i od 1987 roku, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

2-1terakotowaarmia.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa