Hippomane mancinella - Drzewo śmierci

Hippomane mancinella - Drzewo śmierci

Najgroźniejsze drzewo świata

Najlepiej do niego w ogóle nie podchodzić. Najmniejszy kontakt może wywołać reakcje alergiczną na ciele, a w najgorszym wypadku nawet śmierć. Na szczęście jedno z najgroźniejszych drzew na świecie nie występuje na naszym kontynencie. Hippomane mancinella - omijajcie je z daleka.

Hippomane mancinella

Sylwoterapia, bądź też inaczej drzewoterapia to pobudzanie organizmu do samoleczenia w wyniku przebywania w obecności drzew i krzewów. Sam spacer po lesie może się okazać niewystarczający. Dotykanie, przytulanie oraz głaskanie drzew ma poprawiać samopoczucie człowieka, a odpowiednie gatunki mają swoje właściwości – dla przykładu dąb poprawia koncentrację i krążenie krwi, jodła ma leczyć stany zapalne, a jarzębina pozytywnie wpływa na apetyt i rozwija intuicję. Istnieją jednak takie gatunki, których należy unikać jak ognia. Jednym z nich, a zarazem najgroźniejszym jest Hippomane Mancinella.



Drzewo Manchineel, czy też jego hiszpański odpowiednik "manzanilla de la muerte", oznacza tyle co "jabłuszka śmierci". Odnosi się to do faktu, iż jest ono jednym z najbardziej trujących drzew na świecie. To gatunek roślin kwitnących należący do rodziny wilczomleczy, który występuje głównie na Bahamach, Karaibach, Florydzie, w Ameryce Środkowej oraz północnej części Ameryki Południowej. Drzewo Śmierci o szarej korze i błyszczących zielonych liściach potrafi osiągnąć wysokość 15 metrów. Na jego gałęziach rosną zielone lub zielono-żółte owoce, wyglądem przypominające jabłka. Zazwyczaj można je znaleźć w pobliżu nadmorskich plaż – ze względu na swój kształt idealnie sprawdzają się jako naturalne parawany, natomiast korzenie stabilizują piasek, zapobiegając w ten sposób erozji plaży.

2drzewosmierci.jpg
Drzewo i jego części zawiera silne toksyny, a niektóre z nich są niezidentyfikowane. Mlecznobiały sok zawiera forbol, wywołujący podrażnienia skóry oraz silne reakcje alergiczne. W przypadku odłamania się gałęzi, nawet jedna kropelka cieczy spowoduje powstanie pęcherzy na ciele. Niekiedy bywa, że sam kontakt z korą sprowokuje te objawy. Niebezpieczne jest również stanie pod tym drzewem w czasie deszczu, spadająca woda w kontakcie z rośliną zostaje skażona, powodując zwęglenie skóry. Także samo palenie drewna wyrządza negatywne skutki – dym docierający do oczu może wywołać ślepotę. Spożycie zielonych owoców grozi śmiercią, jednak zwykle wywołuje poważne zapalenie żołądka i jelit. Wiele drzew posiada na swoim pniu czerwony znak X, aby informować o zagrożeniu. Na Antylach Francuskich całe pnie są malowane na czerwono.



Dawniej, ludność zamieszkująca Karaiby używała soku z tego drzewa, aby zatruć swoje strzały. Trafiając miały one otruć ich wroga. Służyło ono również do torturowania nieprzyjaciół poprzez przywiązania ich do pnia, co powodowało powolną i bolesną śmierć. Znane są przypadki zatruwania wody pitnej liśćmi Manchineel.

Źródło: 1, 2
3drzewosmierci.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa